۱۱ خرداد ۱۴۰۰

روغن عملیات حرارتی

روغن کوئنچ یا روغن عملیات حرارتی

روغن کوئنچ ، Quench Oil

یکی از انواع روغن که برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرد، روغن کوئنچ یا کوئینچ است. این روغن یک سیال خنک کننده است و برای خنک کاری در انجام عملیات های مختلف حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای فراوان این نوع روغن باعث شده تا در زمره روغن هایی قرار بگیرد که گستره استفاده از آن از خودروسازی تا صنایع دفاعی و نظامی را شامل شود.روغن کوئنچ به عنوان یک روغن صنعتی در برندهای معتبری ارائه می شود. کیفیت روغن کوئنچ در عملکرد سیستم هایی که عملیات روغن کاری و خنک سازی آن ها با این روغن انجام می شود بسیار مهم است. به همیت علت است که توصیه می شود در هنگام خرید روغن کوئنچ، دقت کافی به اصل و باکیفیت بودن روغن به کار گرفته شود.

ویژگی های روغن کوئنچ

یکی از ویژگی های مهم روغن کوئنچ مقاومت در برابر اشتعال است. در واقع این روغن دارای نقطه اشتعال بسیار بالایی است و به همین منظور در برابر آتش گرفتن مقاومت می کند. همچنین این نوع روغن دارای میزان تبخیر بسیار پایینی است که خطر بخار شدن آن در حرارت های بالا را کاهش می دهد.
از دیگر ویژگی های روغن کوئنچ می توان به عدم اکسید شدن در محیط هایی با ظرفیت بالای اکسیداسیون اشاره کرد. در واقع این روغن مقاومت فوق العاده ای نسبت به اکسیداسیون از خود نشان می دهد. علاوه بر این روغن کوئنچ پایداری حرارتی بالایی دارد که همین ویژگی باعث کاربرد آن در بسیاری از موارد صنعتی شده است.
مازاد بر مقاومت در برابر اکسیداسیون، روغن کوئنچ در برابر خوردگی نیز مقاوم است و در برابر صدمات احتمالی سطحی در قطعه از خودش مقاومت نشان می دهد. همه این موارد در کنار هم باعث شده تا این روغن به روغنی مناسب برای کاربرد در بسیاری از صنایع تبدیل شود.اما در مورد ویژگی های خنک کنندگی این روغن باید گفت که روغن کوئنچ عملیات خنک کنندگی را به صورت کاملا یکنواخت انجام می دهد که این مورد از ویژگی های خاص این نوع خنک کننده صنعتی محسوب می شود.

کاربردهای روغن کوئنچ

کاربردهای فراوانی برای این نوع روغن ذکر می شود اما بیشتر در مرحله سخت کاری در ساخت قطعات فولادی مثل بادامک، شفت، چرخ دنده,پیچ و مهره و … به کار برده می شود.علاوه بر این عموما از این روغن در عملیات کوئینچینگ که نوعی عملیات حرارتی است استفاده می شود که دلیل آن ویژگی هایی است که به آن اشاره کردیم.

مقاله‌های مشابه

روغن صنعتی چیست؟

روغن صنعتی چیست؟

روانکار ها و یا به اصطلاح امروزی «روغن صنعتی»، ماده ای هستند که اصولا به طور ارگانیک جهت کم شدن اصطکاک میان سطوح در تماس متقابل به کار برده می شود که در آخر گرمای به وجود آمده زمان حرکت سطوح را کم می کند. همین طور امکان دارد توان انتقال نیرو، حمل ذرات خارجی یا گرم...

بیشتر بخوانید
واسکازین / روغن گیربکس / روغن جعبه دنده

واسکازین / روغن گیربکس / روغن جعبه دنده

واسکازین چیست؟ واسکازین یک کلمه روسی می باشد. واسکازین یاهمان روغن جعبه دنده ماده ای است روان ساز. بدین منظور که از این ماده جهت روان کاری قطعات متحرک که بر روی هم در حال لغزش هستند استفاده میگردد. تا هم عمر این قطعات افزایش پیدا کرده و هم باعث عملکرد بهتر آنها شود....

بیشتر بخوانید
سیال فلز کاری / روغن برش

سیال فلز کاری / روغن برش

سیال فلز کاری ، روغن برش انواع روغن های فلزکاری و برش روغن فلزکاری یا روغن برش که به آب صابون نیز معروف میباشد از انواع روغن های صنعتی میباشد که برای خنک کاری و روانکاری فلزات در زمانی که عملیاتی مانند برش کاری ، سوراخ کاری ، تراش و … روی آنها صورت میگیرد استفاده...

بیشتر بخوانید

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زینو باتاب شیمی

روغن های گردشگری و هیدرولیک

لطفا برند مورد نظر را انتخاب نمایید

متن سربرگ خود را وارد کنید